reklama

O tom, že MIB nemusí byť len sci-fi, alebo aby bolo naše mesto naozaj svetové

O metropolitnom inštitúte sa rozpráva dlho, názory sú rôzne, očakávania veľké.Skončilo výberové konanie na šéfa inštitúcie, ktorá ak bude pracovať tak, ako má, dokáže z nášho „neuprataného“ mesta urobiť modernú európsku metropolu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Potenciálnych úloh je veľa, spomeniem len niekoľko, o ktorých si myslím, že sú najdôležitejšie.

Kde si a kam smeruješ, krásavica na Dunaji?

Keď pred pár rokmi prebiehala na magistráte diskusia o tom, ako má vyzerať Podhradie, prišlo do Zrkadlovej sály Primaciálneho paláca pomerne veľa občanov. V emotívnej diskusii padali protichodné názory. Jeden tam chcel park, druhý archeologický park, tretí návrat pôvodnej výstavby, ďalší chcel zase rozšíriť komunikáciu na nábreží. Niekto to chcel zastavať modernou architektúrou, iný historickou. Tento obrázok je pre úroveň diskusie o meste ako celku skrátka typický. Bratislava, v ktorej proti sebe „bojujú“ rôzne záujmové skupiny, nemá momentálne víziu. Víziu, s ktorou by bola identifikovaná väčšina jej obyvateľov, aktivistov a odbornej verejnosti. Bratislave nie je jasné, aká chce byť. Existuje síce dokument, ktorý sa volá „Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja“, ale ten je, žiaľ, iba formálny. Očakávam, že MIB v spolupráci s verejnosťou vytvorí zmysluplnú jednoduchú víziu, zrozumiteľnú všetkým, a bude sa ňou riadiť pri tvorbe územných plánov, regulatívov a generelov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Socíkovský“ plán už dávno nestačí

Územný plán, ktorý Bratislava používa, je zastaraný, ideovo pochádza zo šesťdesiatych rokov, keď sa verilo na „sociálne inžinierstvo“. Vtedy bol územný plán predĺženou rukou plánovaného hospodárstva. To, našťastie, pominulo, ale územný plán zostal. Aby som bol konkrétny, uvediem príklad: územný plán napríklad nezmyselne predpisuje, aby v lokalite na konci sídliska bolo 30 % občianskej vybavenosti (napríklad kancelárie, obchody...), aj keď tam o ňu nie je žiadny záujem. Výstavba nepotrebných priestorov zvyšuje náklady a tie sa potom premietajú do zvýšených cien bytov. A naopak, územný plán vôbec nezaväzuje stavebníkov, aby mali parter otvorený do verejného priestranstva, čo je pre život v meste dôležité. Toto by sa malo zmeniť, Bratislava si zaslúži moderný, efektívny územný plán.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zmysluplná regulácia nás môže posunúť vpred.

Kvalitný územný plán sám osebe na rozvoj mesta nestačí. Je potrebná podrobnejšia regulácia, ktorá určuje napríklad uličnú čiaru, výšku budov, rozstupy medzi budovami. Bez takejto regulácie sa môže stať, že povolenie dostane aj budova, ktorá sa do svojho okolia nehodí. Žiaľ, takýchto plánov má Bratislava veľmi málo. Ich obstarávanie je časovo a finančne náročné, ale bez nich sa žiadne mesto nemôže harmonicky rozvíjať. Príkladov, že sa to dá a funguje to, je mnoho. Ani nemusíme chodiť ďaleko. Taká Viedeň je celá pokrytá podrobnými regulačnými plánmi, ktoré jasne určujú, čo sa na ktorom pozemku dá postaviť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hlas ľudu, hlas boží

Za posledné roky záujem občanov o dianie v komunite enormne stúpol, čo je pozitívne. Ľudia konečne uverili, že ich osud je aj v ich rukách. Uverili, že svojou aktivitou môžu mesto zmeniť k lepšiemu. Občianska spoločnosť dozrieva. Žiaľ, kultúra diskusie a participácie je ešte v plienkach. Občania nerozumejú procesom a často vstupujú do diskusie, keď je už neskoro. V diskusiách sa k slovu dostávajú nekonštruktívne elementy, diskusie sú zle moderované a v konečnom dôsledku neprinášajú pozitívne podnety na riešenie problémov. MIB by mal do týchto procesov vniesť novú kvalitu a lepšie organizovanú participáciu občanov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Populistom zákaz vstupu a ľuďom udržateľný urbanizmus

Verejnú diskusiu o rozvoji mesta ovládajú rôzni populisti, ktorí hlásajú všakovaké pomýlené názory. Najrozšírenejší je naratív o „zahusťovaní“, ktoré znižuje kvalitu života v meste. Opak je pravdou, mestá s vysokou kvalitou života majú aj vysokú hustou. Je dôležité občanom vysvetľovať aj nepopulárne témy. Bratislava má hustotu extrémne nízku, čo prináša množstvo negatív, ako napríklad nároky na dopravu alebo náklady na prevádzku inžinierskych sietí. „Rozťahané“ mesto je neefektívne, nákladné, náročné na energie, a preto neudržateľné. A to je príklad témy, ktorú treba občanom odkomunikovať. Politikom sa do presviedčania občanov o potrebe zhusťovať nechce, lebo je to toxická téma. A tu vidím priestor pre inštitúciu typu MIB.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vychádzať pritom z dát a nie z pocitov

Pri tvorbe územného plánu, regulatívov a generelov je potrebné vychádzať z dát. Ich zber a spracovanie je sofistikovaná veda, ale ich vplyv na kvalitu dokumentov, ktoré tvoria kvalitu života v meste, je zásadný.

Igor Lichý

http://www.mestonaurovni.sk/

ITB Development

ITB Development

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

O developmente, architektúre a urbanizme vo svete aj v Bratislave. O našich projektoch, o živote a bývaní v modernom meste. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

reklama

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu